5 Adımda Kahve Tarihi

Günde 400 milyar bardaktan fazla tüketilen kahve, dünyanın en popüler içeceği. Peki; kahveyi ilk kullananlar kimlerdi, hangi kıtalara nasıl yayıldı? Kahvenin tarihinde hızlı bir yolculuğa çıkıyoruz.

1-Çoban Kaldi’nin Hikayesi

Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3.jpg" alt="" width="1036" height="771" srcset="https://aydanaya.com/wp-content/uploads/2017/07/Kaldi
Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3.jpg 1036w, https://aydanaya.com/wp-content/uploads/2017/07/Kaldi
Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3-300x223.jpg 300w, https://aydanaya.com/wp-content/uploads/2017/07/Kaldi
Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3-768x572.jpg 768w, https://aydanaya.com/wp-content/uploads/2017/07/Kaldi
Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3-1024x762.jpg 1024w, https://aydanaya.com/wp-content/uploads/2017/07/Kaldi
Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3-280x208.jpg 280w, https://aydanaya.com/wp-content/uploads/2017/07/Kaldi
Dancing_Goats
by_Chernobylpets_3-600x447.jpg 600w" sizes="(max-width: 1036px) 100vw, 1036px" />Kahvenin geçmişi, yaygın bir söylentiye göre MS. 700’lü yıllara dayanır. Etiyopyalı Sufi çoban Kaldi, keçilerinin otlarken yedikleri kırmızı renkli bir meyvenin onları canlandırdığını keşfeder ve bu ağacın meyvesinden toplayıp bir de kendi tadar. Keçileriyle benzer durumu yaşaması üzerine Çoban Kaldi kahvenin ne olduğu henüz bilmese de uyarıcı bir madde olduğunu anlar ve bu efsane kahvenin başlangıcı olarak literatüre girer.

2-Kahvenin Yükselişi


Kahve bitkisi sonraki yüzyıllar boyunca bir yiyecek maddesi olarak kullanılmış. İçecek olarak tüketilmeye 11. yüzyılda Yemen’e geçişi ile başlanır ve bu noktadan sonra kahve artık ticari olarak değer kazanır. Yemen’in Mocha Limanı da bu ticaretin merkezi olur. Günümüzde kullanılan Mocha terimi de adını aslen bu ticaretin yapıldığı liman şehrinden alır.

3-Sarayın Favorisi

Bunu takip eden yüzyıllarda kahve önce Kahire ve Mekke’ye ulaştı, ardından da Osmanlı İmparatorluğu’nun dikkat çekti. Yemen valisi Özdemir Paşa ,lezzetine hayran kaldığı kahveyi saray erkanına kadar getirir ve Osmanlı’yı kahve ile tanıştırır. Çok kısa sürede kahve saray mutfağının vazgeçilmezi haline gelir.

4-Avrupa Kahveyle Tanışıyor


Gelelim kahvenin Osmanlı topraklarından Avrupa’ya geçişine… 1600’lü yılların başında Venedikli tüccarların ilgisini çekmeye başlayan kahve, incelenmesi için gemilerle Avrupa’ya taşınır. Fakat Avrupa’nın kahveyle gerçek anlamda tanışması 1683 yılı olarak kabul edilir. 1683 yılında, Osmanlı’nın Viyana kuşatması başarısız olduğunda ordu şehri terk ederken ağırlıkları arkada bırakmak zorunda kaldı. Kahve de bu ağırlıklardan biriydi. Avusturyalı tüccar Kolschitzky, geride bırakılan kahveleri işleyerek Avrupalıları kahve ile tanıştırır. Sonraları bu yayılma İngiltere, Fransa, İtalya gibi pek çok Avrupa ülkelerine doğru devam eder. Kahve satılan ve içilen yerler birbiri ardına açılır.

5-Kahve Amerika’da


Amerika’nın kahveyle tanışması denizaşırı gemi kaptanı Gabriel de Clieu’nun Paris yolculuğunun sonucunda gerçekleşir. Clieu 1720’li yıllarda kahve bitkisini Karayipler’de bulunan Martinik’e götürür ve bahçesine eker. Kahvenin Amerika’daki macerası da böylece başlar. Günümüzde, “dünyanın en büyük kahve üreticisi” unvanını da Güney Amerika kıtasından Brezilya taşıyor.

 

Siz de kahvenin farklı kıtalardaki yolculuğunu adım adım deneyimlemek isterseniz Kahve.com’a (https://aydanaya.com/urun/kahve-com/) üye olun, farklı dünya kahveleri aylık abonelik servisi ile siz zahmet etmeden her ay, taptaze kapınıza gelsin. Bizden bir öneri; Kahve.com’un sunduğu dünya kahvelerinin yanı sıra kendi üretimleri olan leziz Moliendo Finest Coffee’yi de mutlaka tadın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir