Eylül Ayında Görmeniz Gereken 7 Sergi

Eylül ayına hem 15. İstanbul Bienali hem de 12. Contemporary Istanbul ile merhaba diyen İstanbul’u sanat dolu bir ay bekliyor. Bu iki önemli etkinliğin yanı sıra şehrin galerileri de heyecan verici sergilerle sezona başlıyor. İşte İstanbul’da Eylül ayında görmeniz gereken 7 sergi:

Mixer


Yakın zaman önce Karaköy’deki yeni mekânına taşınan Mixer, sezon açılışını o+oma+a adlı karma sergiyle yapıyor. Aralarında Ali Elmacı, Alcan Leblebici ve Meltem Şahin gibi isimlerin de bulunduğu 17 sanatçıyı bir araya getiren, insan ve teknoloji arasındaki organik sınırları inceleyen sergi ismini insan ve makinelerin matematiksel etkileşimini inceleyen Otomata teorisinden alıyor.
20 Eylül-21 Ekim 2017
http://mixerarts.com/

PG Art Gallery

PG Art Gallery’nin yeni sergisi Hiçbir Şeyin Resimleri, soyutlamayı tarihsel, metodolojik ve tematik perspektiflerden inceliyor. İsmini Amerikalı sanat tarihçisi Kirk Varnedoe’nun aynı isimli, Pollock’tan sonra soyut biçimi incelediği kitabından ödünç alan sergide Alexandra Paperno, Amba Sayal – Bennett ve Bilge Friedlaender gibi sanatçıların işleri yer alıyor.
9 Eylül – 7 Ekim 2017
http://www.pgartgallery.com/

Dirimart

Dirimart Dolapdere, Eylül ayında iki önemli sanatçıyı ağırlıyor: Franz Ackermann ve Haluk Akakçe. Franz Ackermann’ın Haydi Gel! isimli sergisi seyahat, turizm, küreselleşme ve kent yaşamı temalarına odaklanıyor. Galerinin pop-up mekanında açılan Haluk Akakçe’nin AKASHA. Cennetteki Vahşi Çiçek isimli sergisinde ise Akakçe’nin Avrupa’da ilk defa gösterilecek kara-kalem çizimlerinin yanı sıra tuvalleri ve rölyefleri de sanatseverlerle buluşuyor.
Ackermann, 14 Eylül – 15 Eki 2017, Dirimart Dolapdere
Haluk Akakçe, 12 Eylül – 28 Ekim, 2017
http://www.dirimart.com

Galerist

Galerist, TUNCA’nın galerideki ilk kişisel sergisi Terra Amata’ya ev sahipliği yapıyor. Sanatçının son dönemde ürettiği çizimler ve heykelleri bir araya getiren sergi, adını Avrupa’da Neandertal’lerin barınak inşa ettiği ilk tarih öncesi yerleşim olarak bilinen Terra Amata’dan alıyor.
7 Eylül-14 Ekim, 2017
http://www.galerist.com.tr/tr/

Anna Laudel Contemporary
Huma Kabakcı ve Mine Küçük küratörlüğünde gerçekleşen Geçmiş Günümüzle Buluşuyor sergisi, tarihten ilham alan, farklı malzemeler ve tekniklerle iş üreten 16 sanatçının eserlerinden oluşan bir seçki sunuyor. Sergide işleri yer alan sanatçılar arasında Hera Büyüktaşçıyan, Ahmet Civelek, Patrick Hough, Maude Maris, Ardan Özmenoğlu, Murat Palta gibi isimler var.
7 Eylül –13 Ekim, 2017
https://annalaudel.gallery

 

x-ist
Genç sanatçı Didem Erk’in x-ist’te gerçekleştirilen ilk kişisel sergisi Ev İmkansız Denen Yerdir, kapılarını açtı. Performans, video, yerleştirme ve metni araç olarak kullanan sanatçının sergisi, Datça ve Kıbrıs’ta çekilen çift kanallı performans videoları ve fotoğraflardan oluşan yedi işi kapsıyor.
07 Eylül – 14 Ekim 2017
http://www.artxist.com

 

Sergileri gezdiniz, sanatla beslendiniz. Şimdi üretme zamanı! Hemen Yetenekli Kutu https://aydanaya.com/urun/yetenekli-kutu/, Kutuda Sanat Var https://aydanaya.com/urun/kutudasanatvar/, Jemmabox https://aydanaya.com/urun/jemmabox/, Hanabox https://aydanaya.com/urun/hanabox/’tan birini sipariş edin ve işe koyulun, kendi sanat eserlerinizi kendiniz üretin!