Kahvenin Başrolü Çaldığı 4 Film

Kimi zaman filmlerde kahve yalnızca bir dekor ögesi olmanın ötesine geçer ve adeta karakterler arasında yerini alır. İşte çarpıcı kahve sahneleriyle akıllara kazınan 4 film:

Pulp Fiction

Pek çok yönetmen ve senarist, filmlerinde gerçek hayat dokusunu verebilmek için yiyecek-içecek ayrıntılarına yer verir. Quentin Tarantino da şüphesiz bu yöntemi en ustaca kullananlardan. Tarantino denince akla gelen ilk film olan Pulp Fiction’da da elbette bu detay unutulmamış. John Travolta, Uma Thurman, Bruce Willis ve Samuel L. Jackson gibi pek çok yıldızı bir araya getiren filmde üç Jimmy, Vincent ve Jules’un kahvelerini yudumlarken cansız bir bedenden nasıl kurtulacaklarını tartıştıkları an, filmin en akılda kalan sahnelerinden biri oluyor.

Breakfast at Tiffany’s

Moon River, Hepburn ve New York… Pink Panther’den tanıdığımız Blake Edwards’ın yönetmenliğini üstlendiği Breakfast at Tiffany’s, zarif ve sımsıcak bir film. Truman Capote’un aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlanan başyapıtta, Holly Golightly rolündeki Audrey Hepburn’e Paul Varjak rolünde George Peppard eşlik ediyor. Buram buram 60’lar kokan filmde Tiffany mağazasının önünde mücevherlere bakıp hayaller kurarken bir yandan donut’ını yiyen bir yandan da kahvesini yudumlayan Holly, sinema tarihinin unutulmaz karakterleri arasında yerini alıyor.

Coffee And Cigarettes

Jim Jarmusch imzalı Coffee and Cigarettes, adından da anlaşılabileceği gibi kahveyi merkezine yerleştiriyor. Çekimleri 17 yılı aşkın bir sürede tamamlanan filmde; Roberto Benigni, Cate Blanchett, Bill Murray, Tom Waits, Iggy Pop ve Steve Buscemi gibi müzik ve sinema dünyasından birçok ünlü isim bir araya geliyor. 11 farklı zamanda ve ortamda çekilen kısa filmlerden oluşan Coffee and Cigarettes, fikirler ve ilişkiler üzerine akıcı diyalogları, sigara ve kahveyle harmanlıyor. Filmin siyah beyaz olması onu daha da çarpıcı yapıyor.

Reservoir Dogs

Tarantino’nun bir diğer başyapıtı Reservoir Dogs da bahsedilmeden geçilmemesi gereken bir film. Steve Buscemi, Tim Roth, Michael Madsen, Harvey Keitel ve daha pek çok önemli ismi bir araya getiren, Tarantino klişeleriyle süslenmiş bir klasik olan Reservoir Dogs, kod isim olarak renkleri kullanan bir çeteyi konu alıyor. Filmin en çarpıcı sahnelerinden biriyse kahvesinin tadını yeteri kadar çıkaramayan Mr Pink’in neden bahşiş vermek istemediğini açıkladığı sahne oluyor. Reservoir Dogs, zekice diyaloglarıyla benzerlerinden ayrılıyor.

Bu filmleri izlerken canınızın kahve isteyeceği kesin, o yüzden şimdiden Kahve.com’dan siparişinizi verin, her ay farklı dünya kahveleri siz zahmet etmeden kapınıza gelsin!