Neden “Organik Gıda” Tüketmeliyiz?

Günlük hayatımız tam bir keşmekeş, oradan oraya koşuşturup duruyoruz. Stres seviyemiz her zaman en üst düzeyde, günden güne sağlığımızı yitiriyoruz. Beslenmemiz ise ayrı bir sorun, karnımızı doyurmak için tüm öğünleri geçiştiriyor ve yediklerimizin besin değerlerini aklımıza dahi getirmiyoruz.

Son dönemlerde organik gıdalarla ilgili farkındalığın artmasıyla hassasiyetimiz de yavaş yavaş çoğalıyor. Doğallıktan uzaklaşan gıdaların besin değerlerini kaybettiğini artık biliyoruz. Kendimiz için olmasa da en azından çocuklarımız sağlıklı beslensin diye mümkün olduğunca organik yumurta, organik meyve ve sebze gibi gıdaları beslenme düzenlerine eklemeye çalışıyoruz. Bu çabamızın arkasında ise oldukça geçerli sebeplerimiz var. Katkı maddesi olmadan üretilen ve kimyasal içermeyen organik gıdalar; insanların yanlış beslenme nedeniyle sağlık problemleri ile karşılaşma riskini azaltıyor!

Organik ve Organik Olmayan Gıdalar Arasında Ne Farklar Var?

Organik ve organik olmayan gıdalar arasındaki farklara değinmeden önce organik gıdalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. Organik gıdaların üretiminde, hazırlanmasında, işlenmesinde ve hatta paketlenmesinde hiçbir kimyasal gübre, kimyasal koruyucu ya da zirai ilaç (pestisitler) kullanılmaz. Bu nedenle sağlığı tehdit eden unsurlar bu gıdalarda bulunmaz ve gıdaların besin değeri korunur.

Organik Gıdaların Besin Değerleri Daha Yüksektir

Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda organik ve organik olmayan gıdaların besin değerleri arasında ciddi bir uçurum olduğu ortaya çıkarılmıştır. Araştırma soncunda organik yumurta, organik et, organik sebze ve meyve yiyen kişilerin organik beslenmeyenlere göre %19 ila %69 oranında daha fazla antioksidan aldıkları tespit edilmiştir. Antioksidanların serbest radikallerle savaşarak kanser hücre oluşumunu engellediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, vücut direncini arttırdığı ve merkezi sinir sisteminin sağlığını desteklediği düşünüldüğünde organik beslenmenin önemi daha iyi anlaşılabilir.

Organik Gıdaların Üretiminde Kimyasallar Kullanılmaz

Organik ve organik olmayan gıdalar arasındaki temel farklardan biri de gıdaların üretimi aşamasında kimyasal kullanım farklılığıdır. Organik gıdalara baktığınızda bu ürünlerin diğerlerine göre daha küçük ve hatta daha gösterişsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun temel nedeni göz alıcı gıda ürünlerinde kullanılan hormonların, kimyasal ilaçların ve parlatıcıların organik gıdalarda bulunmamasıdır. Görünüş zaman zaman aldatıcı olabilir, ne dersiniz?

Organik Gıdaların Raf Ömrü Daha Kısa Olur

Organik sebze ve meyveler diğerlerine göre daha kısa sürede canlılığını yitirir. Nedeni de aslına bakılırsa az önce belirttiğimiz farklarda gizlidir. Organik gıdaların üretiminde raf ömrünü uzatacak herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz. Bu nedenle bu gıda ürünleri kısa sürede tüketilmelidir.

Organik Gıdaya Talep Artmalı

Organik gıdaların üretiminin dünya genelinde giderek daha fazla yaygınlaşmasının temel sebebi organik gıdaların insan sağlığının dostu olduğunun farkına varılmasıdır. Sadece insanlar için de değil; doğal çevrenin korunması, atmosferin kirlenmemesi ve aynı zamanda hayvanların refahı için de organik gıda üretimi yaygınlaşmalıdır.

Organik süt ve organik yumurta üretimi sırasında hayvanların doğal ortamda, sanayi bölgelerine uzak ve özgür oldukları perspektifinden bakıldığında; çiftlik hayvanlarının nasıl bir zorluk yaşadığı da anlaşılabilir. Daracık alanlarda hava almadan duran, kimyasal içeriğe sahip olan yemlerle beslenen bu hayvanların haklarının korunduğundan da bahsedilemez.

Organik gıdalarla beslenerek siz de kalp sağlığınızı iyileştirebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, antioksidan ihtiyacınızı karşılayabilir, antibiyotik direncinizi azaltabilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

 1. Fatoş dipova diyor ki:

  Haftalık sebze aboneliği istiyorum ancak her hafta benim ihtiyacım için fazla. İkimhaftada bir gönderi yapılamaz mı?

  • Aydanaya diyor ki:

   Fatoş Hanım Merhaba,

   Ertele özelliğini kullanarak istemediğiniz haftaları pas geçebilirsiniz. Bu kadar kolay 🙂

Yorumlar kapalıdır.