Sanatçılarla Anılan Renkler

Yaşadıkları döneme damgasını vuran ressamlardan bazıları yalnızca kendine has bir tarza sahip olmakla kalmaz, beraber anıldıkları renklere de sahip olurlar. İşte onlardan üçü:

Krom Sarısı-Van Gogh


37 yıllık yaşamının sadece son 10 yılında resimle ilgilenen ve bu süreye 2000’e yakın resmi sığdıran Hollandalı ressam Van Gogh’un adı krom sarısıyla beraber anılıyor. Kardeşi Theo’nun ısrarıyla resim yapmaya başlayan Van Gogh, Paris’ten büyük umutlarla Güney Fransa’ya taşınır ve Arles kasabasında kendisine küçük, sarı bir ev kiralar. Sürekli değişen bir ruh haline sahip olan sanatçı, sarı rengi mutlulukla özdeşleştirir ve iyi hissettiği dönemlerde sarı ağırlıklı eserler üretir. Van Gogh’un sarıya olan saplantısının tedavi amaçlı içtiği yüksük otu bitkisinin yan etkisinden kaynaklandığı da söylentiler arasında.

Klein Mavisi-Yves Klein


20. yüzyıl çağdaş sanatının önde gelen isimlerinden Fransız ressam Yves Klein’ın sanat dünyasına adım atmasına, tutkusu olan Uzakdoğu dövüş sanatlarında yaşadığı hayal kırıklığı sebep olur. Resim yapmaya başlamasıyla renklere olan tutkusunu keşfeden ressam, çok ses getiren teknikler kullanır, deneysel çalışmalar yapar. Bu çalışmaların birinde keşfettiği göz alıcı mavi tonu ise International Klein Blue olarak patentlenir.

Titian Kızılı-Tiziano Vecellio


Resmin hemen her alanında yetkin ressam Titian, tam adıyla Tiziano Vecellio,  15. yüzyılın çok konuşulan isimlerindendi. Venedik’te dünyaya gelen Titian, çok kısa bir süre sonra kendi tarzını buldu ve renkleri kullanış biçimiyle çağının önde gelen isimlerinden oldu. Yaşadığı dönemin ünlü isimlerinin portrelerini yapan Titian’ın işlerini eşsiz kılansa kullandığı kızıl rengi olur. Sanatçının arsenik sülfür kullanarak elde ettiği kızıl, bugün Titian kızılı olarak anılıyor.
 

Siz de sanata tutku duyanlardansanız hemen işe koyulun ve kendi renginizi bulun! Kutuda Sanat Var ‘a üye olun, her ay size özel seçilen kılavuz çalışmalar ve ihtiyacınız olabilecek malzemeler kapınıza kadar gelsin.

Sanatçılarla Anılan Renkler” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir