Sıradışı Özellikleriyle 4 Doğal Taş

Oluşması çok uzun zaman alan ve yüzyıllardır pek çok uygarlık tarafından farklı amaçlarla kullanılan doğal taşlar, günümüzde de değerini koruyor. Hem göz alıcı güzelliğiyle estetik açıdan doyuran, hem de sağlık açısından pek çok yarar sağlayan bu taşların popülerliği elbette şaşırtıcı değil. Doğanın sunduğu bu güzelliklerden 4 tanesini sizler için sıraladık:

1-Ametist

Pek çok koleksiyonerin ve taş meraklısının gözdesi olan ametist, kuvars grubunun en popüleri. Öyküsü Antik Yunan’a kadar dayanan ametistin adını ise Yunanca’da “sarhoşluğu yok eden” anlamına gelen “methuskein” sözcüğünden aldığı söyleniyor. Karıştığı maddelere göre renk değiştiren ametist,  genelde mor, eflatun veya erguvan renklerini taşıyor. Güzelliğiyle göz alan ametist, negatif enerjiyi dağıtan, öfkeyi yatıştıran ve stresi azaltıyor.

2-Akik

“Yemen Taşı”, “Ölümsüz Taş”, ” Achat ” ve “Agate”  gibi pek çok farklı isimle anılan akik taşının, asıl ismini Sicilya’da bulunan Achates nehrinden aldığı söylenir. Eski çağlardan bu yana hayatımızda yer alan akik, dünya üzerinde en çok bulunan şifalı taşlardan. Yaygın olarak mavi, gri, beyaz, kahverengi ve kırmızı renklerini üzerindeki halkalarda taşıyan akik, sahip olduğu renklerin yoğunluğuna göre farklı özellikler gösteriyor. İhtişamlı görünüşüyle göz kamaştıran bu taş, temas ettiği bölgeye ısı vererek bölgedeki ağrıların ve gerginliğin azalmasını sağlıyor.

3-Zümrüt

Sevgi, şans, bereket, ölümsüzlük sembolü olan zümrüt; elmas, safir ve yakut ile birlikte maddi değeri en yüksek taşlardan biri. Birçok kültürde zenginliği temsil eden zümrüte eşsiz yeşil rengini veren ise bünyesinde bulundurduğu az miktarda krom. Zümrütün mümkün olduğunca az iz barındırması, damarlarının az olması ve üzerindeki rengin dengeli dağılmış olması değerini belirleyen noktalar arasında. Solunum ve mide rahatsızlıklarında rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülen bu taşın  aynı zamanda insanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirdiği inancı da var.

4-Kaplan Gözü

Kuvars grubunun bir diğer cevheri kaplan gözü; sarı ve kahverengi çizgileriyle ipeksi bir görünüme sahip. Yüzyıllardır takıları süsleyen bu taş, adını kaplanın gözlerine benzeyen renk tonlarından alıyor. Sahibine güç ve cesaret verdiği düşünülen kaplan gözü; astıma, mide rahatsızlıklarına ve ağrılara da iyi geliyor.

Eğer tüm bunlar ilginizi çektiyse, Jemmabox’la  tanışın! Jemmabox, doğal taşlar ile hayalinizdeki takı ve aksesuarları keyifle tasarlayabileceğiniz bir deneyim kutusu. Abonelerine her ay kutulardan çıkan taşlarla hem yaratıcılıklarını kullanarak takı üretmelerini sağlıyor. Kutudan çıkan ve stresten uzaklaşmanızı sağlayacak çaylar da cabası!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir