Organik Meyve Sebze Üreticisi

Farge Organik

Doğayla uyumlu bir şekilde beslenmek ve hayatına devam etmek isteyen Burak ve ailesi soluğu İzmit’in el değmemiş Fethiye Ormanları’nda alıyor. 2016 yılından beri üretimine devam eden Farge Organik’in bütün üretimleri organik sertifikalı.

Hem vücudumuza hem doğaya sorumlu olduğumuzu bilerek üretim yaptıkları için ortaya çıkan bütün ürünler çok lezzetli. Kendisinin dilinden hikayesini beraber tanıyalım.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba adım Burak, ben bir çiftçiyim 😊 2 oğlum, eşim ve kayınbiraderimle, ortağım Murat Abi, çalışanlarımız ve gönüllülerimizle beraber çiftliğimizi işletiyoruz. Şehirden uzak, doğayla uyumlu bir yaşam arayışının sonunda kendimizi burda bulduk. 2016 yılında kurulumuna başladığımız çiftliğimizde hem üretim hem de kurulum çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. 66 dönüm üzerine kurulu çiftliğimizde sebze, meyve, kümes hayvanları, yumurta, bal, fide, fidan ve saksı bitkileri organik tarım yönetmeliğine uygun olarak üretiyoruz.

Temiz gıda üretimi sizin için her zaman bir tutku muydu yoksa bir farkındalık sonucu mu kırsala taşınıp temiz gıda üretmeye karar verdiniz?

Bu hayatı seçmemizde en büyük sebep çocuklarımızı şehrin kirli yaşantısından uzakta sağlıklı bir şekilde yetiştirme arzusu oldu. Buna ek olarak biz de şehir hayatından sıkıldığımıza karar verdik ve böyle bir karar aldık. Kırsalda yaşamanın kendine has zorlukları olsa da aldığımız bu karardan son derece memnun olduğumuzu söyleyebilirim 😊.

Bulunduğunuz bölgeyi seçmeninizin özel bir sebebinizi paylaşabilir misiniz?

Bulunduğumuz yeri seçene kadar farklı yerlere de baktık. Ancak bizim iöin en mantıklı lokasyonun burası olduğuna karar verdik. Bulunduğumuz yer hem şehirde bizi rahatsız eden şeylerden uzak hem de intiyacımız olan yerlere çok yakın. İstanbul’dan sadece 1 saat mesafede yer aldığımız için birçok arkadaşımız da fırsat buldukça bizi ziyaret edebiliyor. Kırsala taşınırken sosyal ilişkilerinizi de bir köşeye bırakmamak gerektiğine inanıyorum.

Üretim sürecinde özellikle tutkulu olduğunuz bir aşama var mı?

Bir çok ürün yetiştiriyoruz ama ben en çok koyun yetiştirmekten keyif alıyorum. Koyunlar gerçekten yetiştirmesi çok eğlenceli hayvanlar 😊

Son olarak üretiminizle ve toplumumuzun beslenme alışkanlıklarıyla alakalı paylaşmak istediğin herhangi bir yorum varsa duymak çok isteriz.

Biz elimizden geldiğince toprağımızda, coğrafyamızda iyi yetişen ürünleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Her çeşit ürünü tek bir yerde en iyi şekilde yetiştirmek mümkün değil. Bu nedenle bizim gibi organic sertifikalı üreticilerle de işbirliği yapıyoruz. Bu sayede birbirimizi destekleme şansımız oluyor. Müşterilerimiz de her türlü ürünün en iyisini tüketme şansını yakalıyor. Sadece Türkiye’de değil dünyada insanların beslenme alışkanlıkları çok kötü yönde değişti ve değişmeye devam ediyor. Birçok kişi tükettiği gıdanın içeriğini görmezden geliyor. Bu çok ciddi bir tehdit. Artan koruyucu maddeler ve kimyasal içerikler nedeniyle özellikle kanser çok yaygın bir hastalık haline geldi. Bunun yanı sıra çocuklarda alerji ve immün hastalıklarlar her geçen gün artıyor. Bunun önüne geçmek için temiz gıdaya ihtiyacımız var. Toplumun temiz gıdaya olan talebi arttıkça bu sorunların da üstesinden gelmemiz mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

Tüm hikayeler