Gurme Kahve Üreticisi

Kahvesan

Yirmi beşten fazla ülkede yetmişten fazla yörenin kahvelerini, kahve severler ile buluşturmayı misyon edinmiş Kahvesan, 2015 yılından bu yana İstanbul’da bulunan üretim/tadım tesisi ve ofislerinde operasyonlarını sürdürmektedir.
Kahvesan, titizlikle seçilmiş nitelikli çekirdek kahveleri, kahve sevenlere en lezzetli haliyle taptaze ve ulaşılabilir bir fiyatla sunmayı hedef edinmiştir. Her defasında aynı mükemmellikte bir kahve deneyimi yaşayabilmeniz için özgün kavrulmayla üretim yapmaktadır. Çeşitli yöresel kahve ve espresso seçenekleri ile kahve severlere geniş bir tadım yelpazesi sunmaktadır.

Kahvesan
Sizi biraz tanıyabilir miyiz Levend Bey kendinizden bahsedebilir misiniz?

Memnuniyetle. İsmim Levend Aktaş, 1972 İstanbul doğumluyum. Eşim Ayça ile Alp adında 5 yaşında bir oğlumuz var. İstanbul Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra dedem, babam ve ağabeyim gibi bende mühendis oldum. Sonrasında master, askerlik vs derken Turkcell İletişim Hizmetlerinde IT üzerine 15 sene çalıştım. 15 sene çalıştıktan sonra. Orada çalıştığım dönemde işime ve kendime çok şey kattım. Haliyle yaş 40 üzeri olunca kendi işinizi yapmak için son çıkışa yaklaşıyorsunuz. Bir karar vermek gerekiyor. Bazı deniz sevenler Marmara denizinden burnunu dışarı çıkarmaz, bazısı da bilinmeyen denizlere ulaşmak ister. Ben diğer tercihte olanlardanım. Hangisinin daha doğru olduğu kişiden kişiye değişir. Bilinmeyen benim için heyecan verici oldu hep. Haliyle de daha zor.

Kahve her zaman sizin için bir tutku muydu? Nasıl kahve üretim sürecine başladınız?

Kahve ile tanışmam ve sevmem çocukluğuma kadar gider. Babam Amerikadan kesin dönüş yaparken getirdiği kahve demleme ekipmanları ile daha çocukken tanıştım. O zaman Türkiye’de bırakın filtre kahveyi Türk kahvesi bile bulunmuyordu. Yokluk zamanları, 70’li yılların sonu. Kahveye gelene kadar ülkede bir çok şey bulunmuyor, mesela ampül bile yok. Bebekteki kuruyemişçi herkese 100 gr kahve verirdi. Önünde sıra olurdu. Biz sıraya babam, abim ve ben girer, toplamda 300 gr kahve alırdık. Sonraları İstanbul Erkek Lisesindeki Alman hocalarımızın her sabah içtiği filtre kahveye çok imrenirdim. Kısaca kahvenin hayatımızda hep yeri oldu. Her Türk ailesinde de benzer hikaye çoktur. Sütlü Türk kahvesini bana eskileri hatırlattığı için hala çok severim. Rahmetli anneannem yapardı, bana onu hatırlatır.

Turkcell’ den ayrıldıktan iki sene sonra kafamdaki alternatif girişim senaryolarını düşünürken, “hadi kendime bir kahve yapayım” dedim, bir baktım, kahve bitmiş. Köyde yaşıyoruz, en yakın medeniyet araba ile otuz dakika. Doğa ile içiçe yaşamayı seçen insanoğlunun sıklıkla ödediği diyettir bu. İşte o zaman aklıma şu soru geldi; “Turkiye’ nin diğer yerlerindeki insanlar nasıl ulaşıyorlar kahveye” diye merak ettim.

Bir taraftan ben internette kahve gelişimini araştırır ve şirketimi kurgularken diğer tarafta enteresan bir gelişme oldu. Esasında ben bilindik endüstriyel markaların ürünlerini online’ da satılmasından ziyade taze kahve üretimi yapmak istiyordum.
Özel Pilotlar Kulübünden çok sevdiğim, değerli dostum Fatih Topuz ile bu konuyu değerlendirmem bu döneme denk gelmiştir. Kendisi o vakit Türkiyenin en ünlü markalarından biri olan ve uçucu yağlar, gıda aroması üreten bir işletmenin ortağı idi. Kahve konusu üzerine o da eğilmek istiyordu. Zaten ortalıkta daha zincir cafeler yokken kendisi halihazırda uzun yıllardır bu işi biliyordu. O kahve ve kahve ithalatı konusunda uzmandır. Biz iki arkadaş, birbirinden bağımsız ve faaliyet alanları tamamen farklı iki şirket olarak çalışmamıza başladık. İkimiz de sevdiğimiz işi yapmak istiyorduk. O günden bu yana beraberiz. Bana bu alanda çok öğretisi ve desteği olmuştur. İnsanın hayatında böyle kıymetli dostları olması çok önemli.

Çekirdekten bardağa uzun soluklu bir yolculuk olan kahve üretiminde sizi diğer aşamalara göre daha çok heyecanlandıran bir adımı var mı?

Kavurma, bu işin en önemli adımı. Çok iyi bir ürünü kavurma esnasında sıradanlaştırmanız da son derece mümkündür. Dikkat ister, süreç, sistem, altyapı, ölçme ister. Hoş gerçi her işin kendine özgü ayrı incelikleri vardır. Benim en çok heyecan duyduğum adım belki de müşteri yorumlarıdır. İnsanlara önemli, keyifli zamanlarında kahvemizle eşlik edebilmek ve onları memnun edebilmek çok önemli.

Üretim sürecinizde olmazsa olmaz değerleriniz varsa bahsedebilir misiniz?

Hizmette sürdürülebilirlik ve üründe stabilite. Bizim işimizde en zor olan budur. Bunu her yıl aroması doğal olarak değişen organik bir üründe nasıl sağlarsınız? Ürünün kendi değişir, havadaki nem, basınç değişir, makinaların kapasiteleri değişir, kavuran, ekipmanlar değişir. Bunu sağlamanız çok zor. Bizim de kendimize has bu konuda oluşturduğumuz standartlarımız ve süreçlerimiz var. Bu noktada taviz vermemeye çok özen gösteriyoruz.

Dünyanın dört bir yanından özenle seçtiğiniz çekirdek seçimlerinizi nasıl kıstasları göz önüne alarak yapıyorsunuz?

Bizler Moliendo Finest Coffee ürünlerini yetmiş çeşitten fazla kahve türünden bahsediyoruz, Türkiye’ nin genel damak tadına uyacak bir profile göre tasarladık. Tüm Türkiye’ ye kahve satıyoruz. İhracat yapıyoruz. Genele hitap edebilmek bu anlamda bizim için çok önemli. Esasında çok farklı aromalara sahip ,çok yüksek kalitede çekirdeklerden oluşan kahveleri, yüksek bedeller ödeyerek getiriyorduk bir dönemler. Ancak bu kahvelerin satın alınabilirliği, fiyatları göz önüne alındığında oldukça düşüktür. Talep zaten çok azdır. Bu talepleri karşılamak bugün işletmeler için fizibl değildir. (Özellikle Türkiye’de) Önemli olan sürdürülebilir kalitede, ulaşılabilir rakamlarla, genele hitap eden taze kahveleri en iyi deneyimle tüketiciye sunabilmektir. Buna rağmen exclusive segmente bazı kahvelerimiz hala mevcuttur.

Son olarak üretiminizle ve toplumumuzun tüketim alışkanlıklarıyla alakalı paylaşmak istediğin herhangi bir yorum varsa duymak çok isteriz.

İşimiz kahve olunca bize sorulan ilk soru “ en iyi kahve sizce hangisi ?”. Bu noktada buna en iyi karar veren kahveyi içendir. Beğeniler kişiden kişiye değişir ve eleştiriye açık değildir kanaatimce. Benim beğendiğim kahveyi siz beğenmeyebilirsiniz. Gayet normaldir. Öte yandan “pahalı olan her kahve çok özeldir” çıkarımı da doğru değildir. Fiyatı etkileyen başka bir çok parametre vardır. Bence makul fiyatta bir beğeni yakalayabilmek önemli.

Tüm hikayeler