Ekolojik Sebze Üreticisi

Kendine Bostan

Antalya – Kaş’ta üretim yapan Kendine Bostan iç pazarda oluşan kontrol mekanizması eksikliği sebebiyle iyi gıdanın herkes için ulaşılabilir olması hedefiyle üretime başladı Altan ve ekibi. Bugün üretimlerine ekolojik tarım sertifikasıyla devam ediyorlar. Damak çatlatan biberleri büyük pembe domatesleri ise tadını alan herkesin favorisi.

Kendine Bostan’ı seçmemizin en büyük sebebi üretimlerinin ilk noktasından son noktasına büyük bir özveri ile çalışıyorlar, adil gıda üretimine de özen gösteriyorlar. Üretimlerini gerçekleştirirken mevsimsel şartları önceliklendiriyorlar. Paketlemeleri ise mümkün olan en doğa dostu şekilde yapılıyor. Bütün bunlar ve müthiş lezzeti göz önüne alındığında, tabii ki Kendine Bostan’ı çok seviyoruz. Kendisinin dilinden hikayesini beraber tanıyalım.

Kendine Bostan Eğlenceli Çiftlik
Kendine Bostan Aile
Sizi biraz tanıyabilir miyiz özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1985 yılında Burdur’da şimdilerin gözde mekanlarından Salda Gölü yakınlarında dünyaya geldim. 2009 yılında ODTÜ Maden Mühendisliği’ni bitirip ailemin yaşadığı yer olan bir diğer gözde mekan Kaş’a döndüm. Tarım sektöründe faaliyet gösteren bir aile işletmemiz vardı. Bir süre onun yöneteciliğini yaptım. 2017 yılında Kendine Bostan’ı kurdum. Evliyim, 3.5 yaşında bir Likya adında bir kızım var.

Temiz gıda üretimi sizin için her zaman bir tutku muydu?

Temiz gıda, daha da önemlisi gıda güvenliği ve sürdürülebilir tarım benim için bir tutkuydu. Uzunca bir süredir tarım sektöründe bulunuyorum. Dünya’nın en kaliteli domatesinin üretildiği bölgemizde en iyi ürünler yurtdışına satılıyor, kontrolün yapılmadığı ikinci hatta üçüncü kalite ürünler iç pazara gönderiliyordu. Bu sorunu çözümleyebilmek en büyük hayallerimden birisi.

Kendine Bostan
Kendine Bostan
Üretim ve teslimat sürecinde yaşadığınız zorlukları nasıl aştığınızı anlatır mısınız?

Ne kadar üretimimizin %85’ikorunaklı sera ortamlarında olsa da iklim bizim için çok zorlayıcı bir etmen. Özellikle geçtiğimiz kış aylarında yaşadığımız sel, fırtına, hortum gibi felaket seviyesine kadar yükselen etmenler ürünlerimize ciddi hasarlar verdi. Teslimat süreci de bizim için bir diğer stres öğesi. Taze sebze gönderimi yaptığımız için teslimat sürecimizin üç günü geçmemesi gerekiyor. Bunun için kargolama sonrası yoğun bir çaba sarfedip paketlerin zamanında teslim olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak yine de ufak tefek aksaklıklar olmuyor değil. Böyle durumlarda ivedilikle telafi süreci başlatıyoruz.

Kaş bölgesini tercih etmenizde özel bir sebep var mı?

“İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan.” repliği geldi aklıma. Memleketim burası. Ve o kadar şanslıyım ki Dünya’nın en lezzetli sebzeleri burada yetişiyor.

Kendine Bostan
Kışın domates yenilmez en çok duyduğumuz yorumlardan biri. Siz bunun bir problem olduğunu düşünüyor musunuz? Kaş bölgesi bu problemi aşmanızda yardımcı oluyor mu?

Mevsimi dışında sebze tüketilmez algısı kendi içinde çelişkiler barındıran bir konu aslında. Öncelikle domates bir sebze değil, aslında bir meyve. Konuya böyle başlamak gerekli belki de. Çünkü gerçekten “sebze”olarak nitelendirilen bitkleri kendi mevsimleri dışında üretmek çok zor.
Ancak domates, biber, patlıcan, salatalık gibi aslında “meyve” olan ancak bizim sebze kategorisinde andığımız bitkiler uygun iklim koşullarında ürün vermeye devam eder. Hatta tersine biz sahil bölgelerinde yaz aylarında aşırı sıcaklar sebebi ile domates üretmekte zorlanırız.
Mevsim dışında üretim yapmak için eskiden “hormon” adı verilen bitki gelişim düzenleyicileri kullanılırdı. Ancak artık popülasyon arıları bu görevi üstlendi. Bunun yanında tarım ilacı kullanımı da bir hayli azaldı ve kontrol altına alındı. İstisnalar tabii ki var, ve katedilmesi gereken daha bir bu kadar daha yol var.
Ancak iyi yoldayız. Unutmayın ki bizim kış aylarımız bir çok bölgenin bahar ayları gibi. Mars’da sebze yetiştirmek üzereyiz. Teknolojimiz arşa uzandı. Tarım sektörünün de ilerliyor olması kimseyi korkutmasın. Ancak tabii ki öncelik gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik ki bunu da elbirliğiyle sağlayabiliriz.

Özellikle desteklediğiniz değerler varsa detaylı anlatabilir misiniz?

En önemli değer insanlar için “iyi bir şey” yapmak. Güven duygumuzun azaldığı, doğru ve sağlıklıya ulaşmanın güçleştiğigünümüzde, insan sağlığına önem vererek, gerçek ekmeğe ulaşmasını sağlamak önemli bir misyon. Bu anlamda çocuk beslenmesi de önem verdiğimiz bir alan çünkü doğru beslenme alışkanlıkları çocukluktan başlıyor ve ailelerin ne tükettiği nasıl beslendiği ile paralel gelişiyor.Güvenle, lezzetle küçük büyük herkesin tüketebileceği “iyi bir şey” olmalı hayatımızda…

Kendine Bostan
Kendine Bostan
Son olarak üretiminizle ve toplumumuzun beslenme alışkanlıklarıyla alakalı paylaşmak istediğin herhangi bir yorum varsa duymak çok isteriz.

Daha önceki sorularda da bahsettim aslında. 21. yüzyıl gıda alışkanlıklarında gıda güvenliği önemli bir rol alacak. KendineBostan olarak bizim temel felsefemiz bu sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimin lüks olmaktan çıkması. Sağlıklı sebze bir lüks değil temel hak olmalı. Gıdaya erişim adil olmalı. Bu topraklarda üretilen sağlıklı sebzeleri, bu ülkenin emekçileri tüketemiyorsa orda bir sorun var demektir. Erişilebilir, adil ve güvenli gıda tedariği hiç de zor değil aslında.

Tüm hikayeler