Hatay Zeytin Üreticisi

Kuseyri Çiftliği

Kuseyri Çiftliği, Bereketli Hilal de denilen Hatay Altınözü ilçesinde 5 nesilin bilgi birikimini ve modern tarım tekniklerini birleştirerek üretim yapıyor. 150 yıllık tecrübelerini son jenerasyonlarıyla birlikte modern teknolojiyle birleştirerek ürünlerini üretiyor.

Antakya’nın yüz tutmakta olan lezzetlerin en doğal halini nesiller boyu sahip olduğu birikimle üretirken iyi tarım esaslarına dayalı üretim yapıyor. Bölgedeki organik sertifikalı üreticilerden aldığı ürünleri de modern yöntemlerle işleyerek bölgenin üretimine destek olmasını doğa dostu paketleme yapması markayı seçmemizde ön planda rol oynadı. Hatay’a özel Katırbaşı cinsi narlarla geleneksel yöntemlerle odun ateşinde ürettiği yok olmaya yüz tutmuş nar ekşisi üretim metoduna sadık kalması yönünü sevdik.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Özge Salih. İstanbul doğumluyum. Bilgisayar Mühendisiyim. Yazılım üzerine uzmanlaştım ve yaklaşık 15 sene boyunca kurumsal hayatta yazılım mühendisliği, ekip yöneticiliği, proje yöneticiliği, yönetici danışmanlığı gibi rollerde çalıştım. 7 yaşında bir oğlum var.

Gıda üretimi her zaman tutkunuz olan bir alan mıydı?

Aslında benim hikayem biraz klişe belki de. İstanbul’daki kurumsal kariyerimi bırakıp, eşimin memleketi Hatay’a taşındım. Ve aile işini devraldık. Böylece çiftçilik ve zeytinyağı hayatıma girdi. Bir yandan gıda üretiminin önemini özellikle anne olunca farketmiştim. O nedenle misyonum hep oğluma güvenle yedirdiğim gıdaları herkese sunabilmek oldu.

Bulunduğunuz coğrafyanın diğer bölgelerden ayrılan özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Hatay bence 2 yönü ile çok özel. Öncelikle tarım devriminin yapıldığı, zeytin ağacının da anavatanı olan Bereketli Hilal’in bir parçası Hatay. Tarımsal üretim bölgemizin halen önemli geçim kaynaklarından. Zeytin ve zeytinyağı ile her ne kadar Ege Bölgesi ön plana çıksada, yöresel zeytin çeşitlerimiz hem sofralık zeytinde hem de zeytinyağından kendine has lezzetleri öne çıkar.

Hayat aynı zamanda Türkiye’de Unesco Yaratıcı Şehirler Ağına Gastronomi alanında katılabilen 2. şehir. Çok kültürlü ve tarih boyunca bir çok medeniyeti bir arada barındıran Hatay, bu zenginliğini mutfağı ile de ispatlar. Aynı zamanda yerelde yetişen ürünlerin çeşitliliği de bunu destekler. Bu nedenle gıda üretimi için çok uygun bir şehir olduğunu düşünüyorum.

Üretim sürecinizde olmazsa olmaz vazgeçilmez metodlarınız ve inandığınız değerler var mı?

Bahsettiğim gibi ben bu yola çıkarken, evde oğluma yedireceğim ürünleri herkese sunmayı hedefledim. Bu hem temiz, güvenli, hem katkısız ürün üretmek en önemli değer benim için. Bir yandan da tabi, gelenekseli yaşatmak bizim için çok önemli. 5 nesildir çalışan bir üretimi devraldık. Onun sorumluğunu da hissediyoruz. Geleneksel lezzetleri bozmadan, modern çağın ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz…

Son olarak üretiminizle ve toplumumuzun tüketim alışkanlıklarıyla alakalı paylaşmak istediğin herhangi bir yorum varsa duymak çok isteriz.

Bence toplumumuz giderek ne yedikleri hakkında bilinçleniyor ve daha iyisini talep ediyor. Özellikle genç anneler için mutfaklarına giren ürün çok önemli. Bu nedenle de butik üreticiler ön plana çıkmaya başladılar. Bu bizim için büyük bir avantaj. Bu konuya dikkat edip, gezdikleri her yerde beğendikleri ürünleri üreten yerel üreticileri sorup öğrenip yerinde ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Bir yandan fonksiyonel gıda pazarı da butik üreticilerle büyüyor. Zeytin ve zeytinyağı içinde bir çok fayda barındıran bir ürün. Faydaları bilip, düzenli hem sağlıklı kalmak hem de şifa bulmak için doğru zeytinyağını aramalılar. Soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağı, sadece gastronomi açısından önemli bir gıda değil, kalp damar sağlığından tutun, alzheimer’ı önleyici etkisine, anti bakteriyel özelliğinden kansere karşı koruyucu özelliğine kadar bir çok faydası ile aynı zamanda şifadır.

İyi Bir Şey

Tüm hikayeler