Temiz Gıda ve Kozmetik Üreticisi

Mavili Kapı

İstanbullu bir ailenin sahip oldukları 3 katlı müstakil iş yerlerini satıp İznik Gölü yakınlarında bir arsa almaları ve ‘mavili kapı’ya sahip evlerini yaptırmalarıyla başlayan bir hikaye bu. Hikayenin arkasında çocuk sahibi olmaları, çocuklarını yaşadıkları şartlarda değil temiz şartlarda yetiştirme heyecanını da içinde barındırıyor. Zihnen ve bedenen sadeleşmeye, hayata karşı duruşlarına uygun bir hayat kurmayı amaçladılar. Ama en önemlisi çocukları için bir alternatif oluşturmayı hedef bellemiş durumdalar. Üretimlerinde kozmetiğin öylesine ağıza alınmış bir iyi değil, bütün içeriğinin açıklandığı doğal ve organik içeriklerden oluştuğu, her bir içeriğin detayını gönül rahatlığıyla paylaştıkları güzel insanların işi Mavili Kapı.

Gelin hep birlikte Mavili Kapı’nın güzel hikayesini dinleyelim…

Mavili Kapı
Sizi biraz tanıyabilir miyiz özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, 
Mavili Kapı, şirin mavi bir kapının arkasında yaşayan; sağlıklarına, yediklerine ve kullandıklarına dikkat etmeye çalışan bir ailenin girişimidir.
Tüm hikayemizin ve ürünlerimizin arkasında yaşları 8 ile 80 arasında değişen geniş bir ailenin emeği var.
Mavili Kapı’nın çekirdek kadrosu; annesi (Işıl) ve kızı (Senem) yönetmen. Oğlu (Sedat) yapımcı. Babası (Ahmet) ise hem yapımcı hem de eczacı.

Her birimiz kendi işinde ve oldukça yoğun bir tempoda çalışırken ailemize yeni bireyler katılmaya başladı. Çocuklarımız, göz bebeklerimiz…
Onların varlığı yoğun hayatımızı sorgulatmaya başladı.
Hayatımızda artık; sağlıklı beslenme, katkısız, zehirsiz vs. gibi kelimeler fazlası ile yer etmeye başladı ve kendimizi “temiz içerikli ürün” üretme ortak paydasında buluşmuş olarak bulduk.
Bu paydanın etrafında emek vermeye devam ediyoruz.Bu arada ilk göz ağrımız olan film yapma işini bırakmadık. Son 15 senedir sadece yurt dışı kanallara belgeseller üretmeye devam ediyoruz. Her yıl bir, iki belgesel fikrini hayata geçiriyoruz hala.

Kombuça tam olarak nedir? Kombuça üretme fikrine ilgi nasıl duymaya başladınız?

Kombucha, en basit tarifi ile fermente çaydır. Tüm fermente gıdalar gibi oldukça kıymetli bir içeriğe sahip.
Bildiğimiz, kahvaltıda içtiğimiz organik siyah ve yeşil çayın fermantasyonu sonucu; organik asitler, B vitaminleri, bol probiyotik ve prebiyotik ortaya çıkıyor.
Bağırsak sağlığımızın önemine gün geçtikçe daha çok vurgu yapılan bu günlerde, haliyle kombucha da önemli bir yer tutmaya başladı hayatımızda.

Ayrıca kombucha, sağlıklı şeylerin lezzetsiz olduğu genel kanısını da yıkıyor. 
Hafif gazlı, hafif asitli tadıyla, özellikle gazlı içeceklerin yerine ikame edilebilecek lezzetli ve sağlıklı bir alternatif.

Kombucha bizim hayatımıza yaklaşık 12 yıl öce girdi.
Uzun yıllar boyu her birimiz, “Mavili Kapı’nın annesinin” evde yaptığı kombuchalardan şifalandık.
Böylesine iyi hissettiren ve keyifli bir içeceğin bilinmiyor oluşu bir süre sonra üzerimizde bir baskı oluşturdu.
Ve bir yaz günü, yine o mavili kapı’nın arkasında bir gece, ‘vira Bismillah’ deyip kolları sıvadık.
İmalathanemizi kurduk, resmi prosedürleri tamamlayarak izinlerimizi aldık. Türkiye’nin ilk olmasa bile ilk birkaç ruhsatlı kombucha üreticisinden biri olduk.

Kombuchanın cilt üzerindeki olumlu etkilerini araştırıp öğrendikçe yeni heyecanlar başladı. Ve hemen ardındanMavili Kapı Cilt Ürünleri fikri hayata geçti. Çok çok iyi geri dönüşler, yorumlar almaya başladık. Müthiş bir motivasyondu ve cilt ürünlerimiz gerçekten iyi kozmetikti. Ve biz iyi bir iş yapmıştık.Eczacımız önümüze düşüp doktorumuz da arkamızda durunca Kombuchalı Mavili Kapı Cilt Ürünleri fikri hayata geçti.
O günlerden beri de (2 sene ne çabuk geçmiş!) büyüyerek yolumuza devam ediyoruz, çok mutluyuz.

Hammadde seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz? Neler sizin için özellikle önemli?

Hammadde seçimi Mavili Kapı için çok köşeli ve kesin kuralları olan bir konu.
Kozmetik ürünlerimizde çoğunlukla yenilebilir hammadde kullanıyoruz.
Eğer bir hammaddenin doğalı varsa asla sentetiğini seçmiyoruz.
Her bir hammadde’yi “kendi mutfağımıza, evimize, çocuklarımıza alır gibi” seçiyoruz.
Bu şu demek; eğer varsa organik sertifikası arıyoruz, yoksa o zaman üreticiden analiz raporlarını istiyoruz, o da yoksa biz analiz yaptırıyoruz.
Ama en önemlisi, üreticinin kim olduğu bizim için.
Ürününün arkasında duran, samimiyetle iyi bir ürün üretme gayretinde olan, elinin emeğini ve iyi niyetini üretimine eklemiş olan üreticiler her zaman birinci sıramızda.


Tüm hikayeler