Yiyecek Saklama Kumaşı Üreticisi

Mumo Wrap

MUMO, bir yiyecek saklama kumaşı, gündelik hayatta kullandığımız buzdolabı poşeti ve streç film’e alternatif bir ürün. Balmumu, Çam Ağacı Reçinesi ve hindistan cevizi yağının sertifikalı organik pamuklu kumaşa emdirilmesiyle üretiliyor.

Mumo ise, doğal olarak sahip olduğu mikro gözenekler sayesinde içindeki ürünün nefes almasını sağlıyor ve böylece plastik denklerine göre çok daha fazla uzun süre taze saklayabiliyor. Üstelik, doğadan çıkan, doğal olarak antibakteriyel ve yenilebilir malzemelerden üretildiği için sağlık açısından son derece güvenli, tekrar tekrar kullanılabiliyor ve kullanım ömrünün sonuna geldiğinde de doğayı plastik atığı ile kirletmiyor.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Biz iki doğa sever, ilkokul arkadaşıyız (Erdem Kumkale, Işınsu Kaya).
Erdem, iç mimar ve tasarımcı; daha önce farklı alanlarda üretim
tecrübesi var ve bu kombinasyonu insanların hayatına katkısı olan
ürünler tasarlayarak ve üreterek hayata geçirmeyi seviyor.
Işınsu, iş hayatına kurumsal yapıda başlayıp, daha sonra yeni girişimlerde
iş geliştirmeden sorumlu olarak çalışmayı tercih etmiş ve doğaya katkı
sağlayan bir işi olmasını hayal eden bir gıda mühendisi ve annedir.

Atıksız yaşamın gerekliliğini ne zaman farkettiniz? Kendi atık dönüşüm sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Atık diye tabir ettiğimiz şeyler aslında belirli süreçlerin çıktıları ve belirli süreçlerin girdileri. Bu bakış açısı ile baktığımızda; “atık yönetimi ile ilgili nasıl ilerleyebiliriz?” diye bir soru geliyor. Mumo üzerine çalışmaya başladığımızdan beri hayatlarımızda birçok değişiklik oldu, aslında bu farkındalıkların bir çoğu Mumo süreci vesilesi ile oluştu.

Tek kullanımlık ürünleri düşünecek olursak çok kısa bir kullanım süresi için harcanmış emek ile ilgili bir rahatsızlık hissediyoruz. Bu emeğin sonrasında ise atık olarak sürecin sonunda çıkan bir ürün başka bir sürece değerli bir girdi olarak giremez bir halde oluyor.

Bunu döngüsel ekonomi olarak ifade edebiliriz aslında, bizim yaşam süremizde ihtiyacımız olan ürünlerin mümkün olduğunca uzun ömürlü olması ve bir şekilde kullanım ömrünün sonuna geldiğinde ya başka bir sürece katkı sağlayan bir girdi olabilmesi, ya da başka bir kişinin kullanımı ile katkısını sürdürmesi şeklinde özetlenebilir.

Burada iki örnek verilebilir daha kolay anlaşılması açısından. İlki, mutfaktan çıkarttığımız organik atıklar, çok faydalı ve toprağa katkı sağlayacak besinler aslında bizim mutfak çöpü olarak nitelendirdiğimiz organik atıklar. Bu malzemeler ile gübre oluşturup kendi evimizde ya da oturduğumuz apartmanın bahçesinde gübre olarak kullanmak bir seçenek olabilir mi?

Diğer bir örnek ise kıyafetlerimiz; günümüz yaşamında bir çoğumuzun birkaç defa kullanıp sonrasında dolapta bekleyen kıyafetleri mevcut, bu kıyafetler ikinci el giyim uygulamaları aracılığı ile satılıp başka kişiler için yeni kıyafetler olarak kullanılabiliyor. Ben kişisel olarak son bir yıldır ailem ve kendim için birçok ihtiyacı bu uygulamalar aracılığı ile karşılıyorum.

Türkiye’de ilk kez yapılan bir şeyi yapıyorsunuz ilham kaynağınızı paylaşabilir misiniz?

Haziran 2017’de sosyal medyada bu ürünün amerikada üretilen bir versiyonunun videosu ile karşılaştık. Zaten plastik tüketiminin azaltılması gerektiğine inanan insanlar olduğumuz için bu ürüne ihtiyacımız olduğunu düşündük. Ürün üzerine biraz araştırma yaptıktan sonra yaz ayları boyunca ürünün formülü ve üretim süreci üzerine çalıştık. Yaklaşık 2 senedir Mumo’yu geliştirmek ve büyütmek için Mumo’nun kendisi en büyük ilham kaynağımız.

Son olarak üretiminizle ve toplumumuzun tüketim alışkanlıklarıyla alakalı paylaşmak istediğin herhangi bir yorum varsa duymak çok isteriz.

Kullan-at politikasıyla süregiden yaşamda bir fark yaratmak istiyoruz. Tükettiğimiz her şeyin doğada bir bedeli var ve bu bedelin ağır olmaması adına elimizden ne gelirse yapmak vazifemiz olmalı diye düşünüyoruz.Psikolojik anlamda da aidiyet, güven ve bağ gibi şimdilerde unutulan kavramları tekrar yeşertmek istiyoruz. Bir nesnenin hayatınızdaki fonksiyonunun doğal yollarla sürmesi önemli. Plastik bir streç filmle ilişkiniz kullanır kullanmaz doğaya çöp olarak onlarca yıl yok olmayacak bir halde bırakmaktan ibaret. Tüketim toplumu insanı kendinden de, etrafındaki insanlardan da, doğadan da uzaklaştırıyor, yapaylaştırıyor. Halbuki hem teknoloji çağına ayak uyduracak kadar pratik bir hayat hem de bağ kurularak doğaya saygılı bir hayatın mümkün olduğuna inanıyoruz..

İyi Bir Şey

Tüm hikayeler